հետեւելով ՀՀ Սահմանադրական դատարանում եւ դրա շուրջ ստեղծված իրավիճակին՝ չեմ կարող չկիսել այդ կապակցությամբ հանրության շրջանում տեղ գտած հետեւյալ մտահոգությունները.
1. ՍԴՈ-1476 որոշման մասով՝
Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի հիման վրա գործը քննելիս եւ իր ՍԴՈ-1476 որոշումը կայացնելիս Սահմանադրական դատարանը պատշաճ քննարկման առարկա չի դարձել եւ/կամ առանց հիմնավոր պատճառաբանության մերժել է դեպի դիմողը ունեցած առերեւույթ կողմնակալության հիմքով ՍԴ 3 անդամի՝ գործի քննությանը մասնակցության անհնարինության վերաբերյալ ՍԴ դատավորի դիմումը՝ դրանով իսկ հանրության շրջանում կասկածի տակ դնելով անաչառ դատարանի ապահովումը:
Ի հավելումն՝ ՍԴՈ-1476 որոշման առնչությամբ ներկայացված հատուկ կարծիքներից մեկում տվյալ գործով համազեկուցողի կողմից ուղղակիորեն մատնանշվել է, որ դատարանը չհիմնավորված շտապողականություն է ցուցաբերել այս որոշման ընդունման հարցում եւ ըստ էության արձանագրել է, որ որոշումը կարող էր այլ լիներ, եթե չլիներ այդպիսի շտապողականություն: Նույն կարծիքում, արձանագրելով գործի հիմքում ընկած խնդրի բարդությունը եւ հանրային հնչեղությունը, համազեկուցողն անուղղակիորեն բարձրացրել է Սահմանադրական դատարանի մասին ՀՀ սահմանադրական օրենքով սահմանված կարգով այն բանավոր ընթացակարգով քննելու անհրաժեշտությունը, ինչը, սակայն, տեղի չի ունեցել:
Ընդ որում՝ այս ճանապարհով (զերծ եմ մնում անփութության կամ դիտավորության վերաբերյալ գնահատականներից) կայացված որոշումն ուղղակիորեն առնչվում է այլ դատական ատյանում քննվող մի գործի, որի շրջանակներում մեղադրանքը վերաբերում է Հայաստանում ժողովրդավարության եւ սահմանադրական կարգի դեմ ուղղված ոտնձգություններին եւ դրանով իսկ պատմական եւ քաղաքական կարեւորություն ունի Հայաստանի համար:
Ինչ վերաբերում է ՍԴՈ-1476 որոշման բովանդակությանը, ապա կարելի է վստահաբար նշել, որ առանց որեւէ առերեւույթ հիմնավորման Սահմանադրական դատարանն էականորեն շեղվել է օրենսդրական բացի առնչությամբ առավել քան մեկ տասնամյակ իր իսկ արտահայտած իրավական դիրքորոշումներից:
2. ՄԻԵԴ եւ Վենետիկի հանձնաժողով ուղղված ՍԴ դիմումների մասով՝
Առ այսօր չեն փարատվել կասկածներն այն մասին, թե ինչ ընթացակարգով է ՍԴ-ն դիմումներ ներկայացրել ՄԻԵԴ եւ Վենետիկի հանձնաժողով՝ հաշվի առնելով այն կարեւոր հանգամանքը, որ հուլիսի 18-ի ՍԴԱՈ-81 եւ ՍԴԱՈ-81 աշխատակարգային որոշումներով ՍԴ-ն արդեն իսկ կասեցրել էր տվյալ գործերի քննությունը:
Սահմանադրական դատարանը մարտիմեկյան դատավարությունից բխող դիմումների քննության այդ գործերով պատասխանող ճանաչված ՀՀ Ազգային ժողովին առ այսօր չի տրամադրել ՄԻԵԴ եւ Վենետիկի հանձնաժողով ուղղված իր դիմումների հայերեն տեքստը: Ի պատասխան ԱԺ աշխատակազմի կողմից ՍԴ աշխատակազմին ուղղված գրության՝ ստացվել է ֆորմալ գրություն, որ սույն գործերով պատասխանող կողմը ԱԺ աշխատակազմը չէ եւ դիմումի հայերեն տարբերակը վերջինիս տրամադրվել չի կարող:
3. ՍԴ ինքնավարության եւ քաղաքական ազդեցության մասով՝
Ավելորդ չեմ համարում նշել, որ 2018թ. ապրիլին ուժի մեջ մտած սահմանադրական կարգավորումներով ՍԴ դատավորներին դատարանի նախագահ ընտրելու իրավունք է վերապահվել: Մինչդեռ այդ կարգավորումների՝ ուժի մեջ մտնելուց օրեր առաջ՝ 2018թ. մարտի 23-ին, ՍԴ անդամ, իսկ մինչ այդ պաշտոնում ընտրվելը ՀՀԿ անդամ, ԱԺ քաղաքական մեծամասնության՝ ՀՀԿ խմբակցության անդամ, քաղաքական գործիչ՝ ՍԴ նախագահ նշանակվելու փաստը, ինչպես նաեւ այդ փաստի բերումով այս պաշտոնում Հ. Թովմասյանի մինչեւ 2035թ նախատեսվող պաշտոնավարումն ըստ էության զրկել են ՍԴ դատավորներին դատարանի նախագահ ընտրելու հնարավորությունից:
Սա հանրության կողմից մեկնաբանվել է որպես իշխող քաղաքական կուսակցության կողմից կամայականություն՝ ուղղված իր ներկայացուցչին ՍԴ նախագահի պաշտոնում նշանակելուն, ինչպես նաեւ ոտնձգություն Սահմանադրական դատարանի ինքնավարության դեմ:
Կարծում եմ, որ ՀՀ Ազգային ժողովը՝ որպես Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի օրինական եւ լեգիտիմ ներկայացուցիչ եւ առաջնային մանդատով օժտված միակ պետական ինստիտուտ, իր իրավասությունների շրջանակներում իր դիրքորոշումը պիտի արտահայտի վերը նկարագրված խնդիրների եւ իրավիճակի կապակցությամբ:

Observing the situation on the RA Constitutional Court (CC) and created over it I cannot but share the following concerns among the public related to that:
1. On the CCD-1476 decision
Examining the case on Robert Kocharyan’s application and making its CCD-1476 decision, the Constitutional Court has not been a matter of decent discussion and/or without substantial motivation has refused the CC judge’s application on impossibility of participation in the examination of the case of the CC three members on the outward biased basis towards the applicant, with that putting under suspicion among the public the provision of the fair court.
In addition, regarding the CCD-1476 decision in one of the presented special opinions it was directly pinpointed by the co-rapporteur on the given case that the Court had shown unsubstantiated hastiness in making this decision and in fact, had recorded that the decision could be different, if not such hastiness. In the same opinion, recording the complexity of the problem in the basis of the case and the public sounding, the co-rapporteur indirectly raised the necessity of examining it in oral procedure in the established order by the RA Constitutional Law on the Constitutional Court, which however, did not take place.
In fact, the decision made in this way (I am deprived of evaluations on negligence or deliberateness) is connected with a case being examined in other judicial instance, in the frameworks of which the charge refers to the encroachments directed against democracy and constitutional order in Armenia and with that is of historical and political importance for Armenia.
With regards to the content of the CCD-1476 decision we can confidently note that without outward substantiation the Constitutional Court essentially deviated from legal positions expressed by itself relating to the legislative gap for more than one decade.
2. On the European Court of Human Rights (ECHR) and the CC applications addressed to the Venice Commission:
By now, the doubts on the fact in what procedure the CC presented applications to the ECHR and the Venice Commission, taking into consideration the important fact that by the CCWD-81 and CCWD-82 of July 18 working order decisions the CC had already suspended the examination of the given cases.
The Constitutional Court had not provided the Armenian text of its applications addressed to the ECHR and the Venice Commission to the RA National Assembly which was recognized respondent on the cases of the examination of the applications stemming from the March 1 trial. In response to the document addressed to the CC Staff by the NA Staff, a formal document has been received that the respondent on these cases is not the NA Staff and the Armenian version of the application cannot be provided to the latter.
3. On CC autonomy and political influence
I don’t consider irrelevant to mention that the right is reserved to the CC judges to elect President of the Court with constitutional regulations that entered into force in April 2018. Meanwhile, a few days ago after entering it into force, on 23 March 2018, the fact of appointing the CC President the CC member, and before being elected in that office the RPA member, member of the RPA Faction, the NA political majority, politician, as well as with that fact the tenure being designed until 2035 for H. Tovmasyan, essentially deprived the CC judges of the possibility to elect President of the Court.
This was commented as willfulness from the ruling political party by the public directed to the appointment in the CC President’s office its representative, as well as an encroachment against autonomy of the Constitutional Court.
I think that the RA National Assembly as a legal and legitimate representative of the people of the Republic of Armenia and the only state institute with primary mandate, within its authorities shall express its positions related to the abovementioned problems and situation.